Międzyszkolny Konkurs Czytania w Języku Niemieckim

W dniu 25 kwietnia w naszej Szkole odbył się IX Międzyszkolny Konkurs Czytania w Języku Niemieckim. Uczniowie dziesięciu szkół podstawowych z Wrocławia i okolic rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych w umiejętności poprawnego czytania w języku niemieckim. Tegoroczna edycja Konkursu poświęcona była poezji niemieckiej
o tematyce zwierzęcej. Dziewiętnastu uczniów klas 4-6 oraz dziewięciu uczniów klas 7-8 zmierzyło się z poezją Horsta Rehmanna, Paula Maara, Johannesa Trojana i Heike Henning. Ich zmagania oceniało Jury, w którym zasiadła pani Monika Gołdyn Krul, nauczycielka języka niemieckiego w XIII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu wraz z jej uczennicami z klas z programem DSD: Antoniną Cysewską, Aleksandrą Kosik, Karoliną Feigą oraz Aleksandrą Sury. W pracach komisji
konkursowej uczestniczyła również pani Elżbieta Rusiecka Gardas, nauczycielka języka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 80 we Wrocławiu. Po powitaniu zaproszonych gości przez panią Dyrektor Małgorzatę Lech uczniowie przystąpili do czytania wierszy. Wszyscy zaprezentowali bardzo wysoki poziom umiejętności i Jury miało bardzo trudny orzech do zgryzienia w wyborze osób, które zmierzyły się w etapie finałowym. W przerwie między II etapem Konkursu i finałem swoje umiejętności języka niemieckiego zaprezentowali uczniowie klasy 2b, którzy pod czujnym okiem pani Elżbiety Rusieckiej Gardas przygotowali krótki skecz pt. „Eins, zwei, ein großer Papagei”. W finale uczniowie przeczytali nieznane sobie wcześniej wiersze: uczniowie klas 4-6 zaprezentowali utwór pt. „Es sitzt ein Vogel” autorstwa Wilhelma Buscha o ptaku, który w obliczu niebezpieczeństwa związanego ze zbliżającym się do niego kotem, postanawia ćwierkać i nie uciekał przed drapieżnikiem. W młodszej grupie wiekowej komisja konkursowa wyróżniła Marię Motykę, uczennicę
klasy szóstej z Zespołu Szkolno– Przedszkolnego w Dobrzykowicach oraz Joannę Oranowską, uczennicę klasy 5c ze Szkoły Podstawowej nr 80 we Wrocławiu. Za zajęcie I miejsca nagrodzona została Anna Kobierzycka, uczennica klasy 5 ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu, za zajęcie II miejsca egzekwio nagrodę otrzymały Maria Litwin uczennica klasy 6 ze Szkoły Podstawowej Parnas we Wrocławiu oraz Karolina Temporale uczennica klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 80 we Wrocławiu. III miejsce zajął Daniel Babbo uczeń klasy 4 z Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu.
Uczniowie klas 7 i 8 przeczytali wiersz pt. „Katzen – Glück” autorstwa Heike Henning. W utworze tym uczniowie przeczytali historię pewnego kota, o którym opowiadał jego właściciel, nazywając zwierzę swoim „Kocim – szczęściem”. Wiersz ten okazał się nie lada wyzwaniem, a niektórzy spośród finalistów ostatnim tchem dokańczali czytanie historii, co dodawało ich wykonaniu dodatkowego dramatyzmu.